Víte, že ručíte za nezaplacené DPH svých dodavatelů? Neplaťte daně za podvodníky

27. ledna 2020

Podnikáte poctivě, plníte veškeré své povinnosti, daří se vám, ale přesto se může vaše společnost dostat do velkých, nejen finančních, problémů. Obchodovat s někým, o kom nic nevíte, se vám nemusí vyplatit. Jediný způsob, jak se vyhnout riziku, je důkladné prověření všech vašich obchodních partnerů.

Ručení za nezaplacené DPH dodavatelů

Od 1. 4. 2011 bylo v českém právním řádu zavedeno tzv. ručení příjemce zdanitelného plnění (viz § 109 zákona o dani z přidané hodnoty). Předobrazem tohoto ručení byla judikatura Soudního dvora EU. Cílem ustanovení je podpora činnosti správců daně v boji proti daňovým únikům. V praxi ručení příjemce zdanitelného plnění zjednodušeně znamená, že firmy ručí za nezaplacené DPH svých dodavatelů. Ručení se netýká jen přímých obchodních partnerů, ale i kterékoliv další společnosti v rámci daného dodavatelsko-odběratelského řetězce. Paradoxně tak dochází k tomu, že firma ručí i za společnosti, se kterými není v žádném přímém obchodním vztahu.

Při nevědomém zatažení do podvodu s DPH vám hrozí neuznání nároku na odpočet DPH, zadržení uplatněných nadměrných odpočtů na DPH, poškození dobrého jména společnosti, trestní odpovědnost a v nejhorším případě také úpadek společnosti.

Ručení za nezaplacené DPH dodavatelů

Kontrola obchodního partnera

Abyste předešli rizikům spojeným s ručením za odvedení DPH, je důležité své obchodní partnery vždy dobře prověřit. V případě inspekce budete muset prokázat, že jste si svého obchodního partnera zkontrolovali a nic nenasvědčovalo tomu, že nehodlá daň zaplatit. Žádný právní předpis ovšem nestanovuje, co vše je nutné prověřit. V zásadě platí, že své obchodní partnery byste měli zkontrolovat na základě veřejně dostupných zdrojů a zároveň vnímat signály, které mohou naznačovat, že obchodní partner je nebo může být zapojen do podvodu s DPH.

Jaké údaje byste tedy měli určitě prověřit? Všechny dostupné informace z obchodního rejstříku, živnostenský rejstřík, registr plátců k DPH, insolvenční rejstřík, plnění informační povinnosti společnosti. Zpozornět byste měli také v případě, že dodavatel požaduje např. zaplatit fakturu na bankovní účet nezveřejněný správcem daně či vedený v zahraničí. Platí, že při daňové kontrole musíte být schopni doložit (až tři roky zpětně), že jste si obchodního partnera prověřili, proto je vhodné výsledky kontroly prokazatelným způsobem evidovat.

Využijte naši službu Kontrola obchodního partnera a my vaše obchodní partnery prověříme za vás. Ušetříte tak čas i peníze.

Kontrola obchodního partnera

Zpět

Máte zájem o naše služby? Chcete se na něco zeptat?

Napište nám
Zavřít
Na tomto webu používáme soubory cookies, abychom mohli zajistit jeho plnou funkčnost, analyzovat návštěvnost a případně přizpůsobit vhodně obsah a reklamu konkrétním uživatelům. Veškeré takto získané informace zpracováváme v souladu s dokumentem Prohlášení o ochraně osobních údajů.