Co se změnilo na trhu ready-made společností za 20 let?

19. února 2021

„Ready-made společnosti“ nebo také „firmy na klíč“ jsou firmy již zapsané v obchodním rejstříku, se splaceným základním kapitálem, připravené k podnikání, bezdlužné, bez ekonomické historie a založené výhradně za účelem prodeje konečnému zákazníkovi. Ve světě zcela běžný produkt, v ČR se nabízí cca 20 let. Změnilo se za tu dobu něco?

V počátcích šlo o reakci trhu na zkostnatělou legislativu a byrokracii, která založení a zprovoznění společnosti protahovala na týdny a nezřídka i měsíce,“ říká Josef Jaroš, většinový vlastník poradenské skupiny APOGEO, do které Smart Office & Companies patří. Apogeo Group je členem mezinárodní poradenské sítě PKF International, která se skládá z více než 400 kanceláří působících ve 150 zemích světa.

Dnes je situace odlišná. Klienti nezbytně potřebují odborný full service. Nálož administrativy, legislativních povinností a odpovědnosti je obrovská a bez odborného backgroundu by pro laika řešení firmy svépomocí bylo snad až nezodpovědné,“ říká Michael Dobrovolný, manažer společnosti Smart Office & Companies.

Zásadní zlepšení situace v oblasti zakládání firem nastalo až spolu s příchodem nové legislativy v roce 2014 (občanský zákoník a zákon o obchodních korporacích). Založení firmy se o něco zjednodušilo, nová legislativa se stala „atraktivnější“ i v očích zahraničních investorů a soudní poplatky zdražily. Postupem času přišla i dílčí zlevnění – např. v polovině roku 2016, kdy vešla v platnost novela zákona o soudních poplatcích a novela notářského tarifu a s nimi možnost zakládat s. r. o. levněji.

Nyní, v roce 2021 se podnikatelé dočkali další administrativy a povinností, a to v podobě povinnosti zápisu do evidence skutečných majitelů a s tím souvisejících nákladů. Naproti tomu mají nově menší firmy možnost splacení základního kapitálu do 20 000 Kč při založení i bez bankovního účtu a nově je také možné zakládat akciovky s jednočlennou správní radou.

Zřízení firmy formou „ready-made“ v současné době představuje především rychlé řešení založené na profesionální a správné dokumentaci. S dokumenty na míru podle potřeb klienta a komfortem v podobě vyřízení všech úřadů (finanční, živnostenský) i rejstříkového soudu a zápisu do evidence skutečných majitelů. Špičkoví poskytovatelé navíc dokáží expedovat firmu i do 60 minut a zapsat změny do rejstříku v témže dni, případně vyřídit různé koncese, licence atd.

Ready-made firma na klíč musí být naprosto „čistá“ a je dobré se o tom důkladně přesvědčit. Firmami na klíč se nezabývají bohužel jen odborní poradci, kteří již od začátku odborně řeší nastavení společnosti dle očekávání klienta, ale i různí „prodavači“.  

„Řada poskytovatelů ready-made společností totiž jejich bezdlužnost pouze různě garantuje či deklaruje. Výrazně hodnotnějším argumentem může být prohlášení auditora, které má poněkud relevantnější vypovídací hodnotu,“ říká Jaromír Chaloupka, manažer společnosti APOGEO Audit, s.r.o., z poradenské skupiny APOGEO.

Na volbě poradce se samozřejmě dají ušetřit tisíce, ale stejně tak i prodělat. Podle Michaela Dobrovolného je oprava amatérsky zpackaných případů výrazně nákladnější než pořízení firmy – je-li vůbec možná.

Pokud letos plánujete založení firmy, pospěšte si, náklady se brzy o tisíce zvýší, a to v souvislosti s povinností zápisu skutečných majitelů do příslušné evidence,“ dodává Michael Dobrovolný. Některé dříve založené firmy však budou moci využít tzv. „automatického průpisu“. 

Zpět

Máte zájem o naše služby? Chcete se na něco zeptat?

Napište nám
Zavřít
Na tomto webu používáme soubory cookies, abychom mohli zajistit jeho plnou funkčnost, analyzovat návštěvnost a případně přizpůsobit vhodně obsah a reklamu konkrétním uživatelům. Veškeré takto získané informace zpracováváme v souladu s dokumentem Prohlášení o ochraně osobních údajů.